Néprajzi táborok - Nagyapám Háza
A Falufejlesztési Társaság és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat 2012-ben „NAGYAPÁM HÁZA”címmel MESTER–INAS képzést hirdetett középiskolások, egyetemisták, főiskolások, a népi építészet iránt érdeklődő és elkötelezett fiatalok számára.
A program egy gyakorlati képzés, ahol egy népi műemlék épület, tájház, vagy parasztház felújítása, állagmegóvása során élőben ismerkedhetnek meg a résztvevők a tradicionális építészet értékeivel, a hagyományos népi építőmesteri technológiákkal.
A MESTER-INAS képzés alkalmat teremtett a programban résztvevő mesterek és fiatalok együttműködésére. A kiválasztott „inasok” egy-egy mester mellé kerültek, és részt vesznek egy műemlék épület, tájház, malom vagy parasztház felújításán, kivitelezési munkáiban. Olyan hasznos alkotó munkát végeztek, amellyel gyarapíthatták tudásukat, bővíthették szakmai ismereteiket, közvetlen tapasztalatot gyűjthettek a népi építőmesteri munkákról, hagyományos kőműves mesteri technológiákról. Megtanulhatták a hagyományos házépítés ács és tetőfedő szakmáit, elsajátíthatták a mesterfogásokat, betekinthettek a népi építkezés, felújítás folyamataiba.
2012-ben a „NAGYAPÁM HÁZA” program kerestében két fő – Mészáros István és Bihari Ádám – kezdte meg mesterinas képzést az oszkói szőlőhegyen. Az egyesületnél töltött idő első felében megismerkedhettek a kézi rostálással, a kézi és gépi csépléssel, a szalma, a pelyva és a magvak szortírozásával, valamint ezek tárolásának módjával. Részt vettek hagyományos kézi aratáson, ahol kaszálhattak, betekintést nyertek a marokszedés, az aratókötél készítés és a kévekötés rejtelmeibe. Miután az előkészület fogásait elsajátították, elkezdtek foglalkozni a munka látványosabb részével, a zsúpfedéssel, sározással, paticsfal készítés technikájával. A résztvevők a Hegypásztor Körnél töltött egy hónap alatt bepillantást nyertek a tradicionális építés mesterfogásaiba, anyaghasználatába és szellemiségébe, a korabeli életvitel hétköznapjaiba, illetve a paraszti kultúra teljességébe.
2013-ban már 25 fő részvételével folytatódott a „NAGYAPÁM HÁZA” program. A tábor célja ebben az évben az egyik szomszédos település szőlőhegyén álló, rossz állapotban lévő, pusztulásra ítélt boronafalu pince megmentése volt. A fiatalok az épületet aprólékosan felmérték, lerajzolták, a gerendákat és szarufákat pontosan beszámozták és a présházat elemeire bontották szét, majd gondosan konzerválták.
2014 feladat az így megőrzött és dokumentált boronafalas présház újbóli felépítése volt az oszkói szőlőhegyen. A kezdeti nehézségek, mint a lejtős terep kézi erővel történő vízszintbe állítása később további nehézségeket szült. A résztvevők elmondása alapján, a tábor egyik tanulsága, hogy a kiforrott és racionális népi építészeti gondolkodás nem egyenlő a mérnöki gondolkodással. A pontos mérések és részletes dokumentációk ellenére ugyanis a vízszintesnek vélt alapgerendák valaha közel sem voltak vízszintbe építve. Kiderült, hogy milyen nagy szerepe van a kézi szerszámoknak, a hagyományos fa kapcsolatok lassú, de végül tökéletesen illeszkedő kialakításának és a személyes építési folyamatnak, melyben az alkotás tárgya, a ház, napról napra nő és szépül, magába szívva a megannyi érintés energiáját. A fiatalokból álló 25 fős csapat két hét alatt, kézi szerszámokkal és hagyományos módszerekkel teljesen szerkezetkész állapotba hozta a présházat, melynek befejező – felületképző és tetőfedő – munkálatai egy következő – 2015. augusztusában megrendezésre kerülő – tábor keretében kerülnek majd kivitelezésre.
A jelentkező résztvevők számából kitűnik: ma is van igény a hagyományos építés mesterfogásainak megismerésére! Örvendetes, hogy az egyetemi évek alatt egyre több fiatal kerül kézzel fogható közelségbe a népi építészet ma is élő megoldásaival, a hagyományos építkezés alkotó érzésével.
Forrás: http://epiteszforum.hu
Képek forrása: http://epiteszforum.hu/nagyapam-haza-20141