Oszkó-hegyi Tündérkert
Oszkó Vas megye déli részén, a Vasi-Hegyháton található, 600 fős kistelepülés.
Itt alakult meg 1985-ben a Hegypásztor Kör, mint az egyik első civil szervezet, azzal a céllal, hogy a faluhoz tartozó szőlőhegy zsúpfedeles, boronafalú pincéit - melyek közül akkorra már több rossz állapotba került – megmentse a pusztulástól. Emellett az egyesület a hagyományok, az értékek őrzését is felvállalta.
Azóta is egyre bővül az egyesületünk tevékenységi köre. A hagyományos építészet mellett a szellemi örökség megőrzését, a helyi termék előállítását, a kézműves tudás életben tartását is segítjük, a szőlőhegyi élet élénkítéshez borászokat támogatunk szakmai összejövetelekkel és több, időszakhoz kötődő ünnepet, illetve hagyományos alkalmat megszervezünk minden évben. Ilyenek a Gyümölcsoltó Boldogasszony-napi fagondnok találkozó a Tündérkerthez kötődően, a közösségi aratónap, aminek eredményét, a zsúpkévéket a tetőkön láthatjuk, a közös szüret, aminek „végtermékét” a Márton napi újbor kóstoláson élvezhetjük. A hagyományos Orbán napi Hegyi Mulatságot, ami egy igazi nagyrendezvény, mindig Szent Orbán, a szőlősgazdák védőszentjének napjához ( május 25.) legközelebbi vasárnapon rendezünk meg.
A szőlőhegyen jelenleg a régi pincék mellett a környezetbe illő, de a mai kor számára is megfelelő szállásépületek állnak. Ide erdei iskolás csoportok érkeznek, akik a természetet élményeken keresztül ismerhetik meg. Apartmanként szolgáló pincéinkben pedig családok fogadására van lehetőség. Nemrég egy gerendákból készült, fazsindelyes kis kápolnát avathattunk a szőlőhegyen, ahol a Mária Út is keresztül halad.
A Hegypásztor Kör Tündérkertjének története 2010-ben kezdődött. Ekkor Kovács Gyulától kaptunk 100 gyümölcsfacsemetét, amit az Oszkóban élő, illetve innét elszármazott gyermekek és családjaik ültettek el a szőlőhegyen. Ezek között volt alma, körte, birs, cseresznye, meggy, berkenye, naspolya, szeder. Az ezt követő években ez a szám egyre szaporodott, a fák szépen növekedtek, és már több közülük termőre is fordult. Jelenleg kb. 130 fa található a területen. A családok az évek során ki-kijárogatnak a fákhoz, amelyeket gondoznak, és figyelemmel kísérik növekedésüket.
A Hegypásztor Kör minden tavasszal megszervezi a Gyümölcsoltó Boldogasszony környéki „Fagondnok találkozót”, amikor a szőlőhegyen a korábban ültetett fák gazdái és családjaik, valamint az új ültetők találkoznak, és a fák körüli tavaszi munkálatokat megkezdik. Táblácskák is kerültek a fák mellé, melyen a gyermek nevét, születési évét, és a fa fajtáját olvashatjuk.
A Tündérkert mozgalomhoz kötődően fontosnak tartjuk, hogy a gyümölcsfák oltását, mint ősi tudást átadják azok az idős emberek, akik ezt még őrzik. Szerencsére itt a faluban is vannak többen, akik ezt szívesen vállalják, ahogy a tavalyi Gyümölcsoltó Boldogasszony naphoz kötődő rendezvényünkön ezt bemutatták és tanították. Nagy népszerűségnek örvendett az a programunk, mel rendeztük meg yet az idén is tervezünk március végén megszervezni.