Mindszenty József bíboros, hercegprímás
Csehimindszenten született, 1892 március 29-én; eredeti neve Pehm József, később szülőfaluja nevét vette fel. Szombathelyen szentelték pappá 1915-ben, négy év múlva Zalaegerszeg plébánosa, majd 25 év után veszprémi püspök; 1945-ben esztergomi érsek, Magyarország bíboros hercegprímása. Helytállt hitéért, szenvedő népéért, az elnyomó hatalom kétszer vetette fogságba; 1949-ben pedig életfogytiglani börtönre ítélte. Bilincseit 1956-ban a felkelt nép verte le. Miután a szovjet erőszak leigázta az országot, 15 évig az Amerikai Egyesült Államok budapesti követségén kapott menedéket. Engedelmességből vette magára a számkivetés nehéz keresztjét s aggastyánként lett a világban szétszórt magyarság hű pásztora és igaz atyja. Bécsben halt meg, 1975 május 6-án. Végakarata szerint hamvait a rendszerváltás után hazahozták, és az esztergomi bazilikában temették el. Édesanyja a csehimindszenti temetőben nyugszik.
„Állok Istenért, Egyházért, Hazáért, mert ezt a kötelességet rója rám a nagyvilágon legárvább népem történelmi szolgálata. Nemzetem szenvedése mellett a magam sorsa nem fontos. Nem vádolom vádlóimat, szívből megbocsátok nekik”.
Mindszenty bíboros üzenete a megbocsátás és a béke üzenete, amely napjainkban is tovább él, és amely valóban helyet biztosít számára az egyház nagyjai között. Az idők múlásával nemcsak a Hegyháton, de az egész országban érzékelhető a Mindszenty-kultusz terjedése, köszönhetően a rendszerváltozás után megjelent könyveknek, kiadványoknak, műsoroknak. A szülőfalu, egyebek mellett, évente emléktúrával is adózik szülöttjének, például emléktúrát rendeznek: Vasvár –Szentkút – Csehimindszent útvonalon, de ezen kívül még sok más rendezvény kapcsolódik a főpap emlékéhez.