Hegypásztor szőlőhegy
A Hegypásztor Kör 1,5 hektáros szőlőhegyi területe az oszkói szőlőhegy része, annak keleti szélén helyezkedik el. Az 1985-ben alakult egyesület első pincéje az „Öregpince”, mely egy 1846-ban épült boronafalú, zsúpfedeles épület. Részei a préstér, a borospince és a pihenőszoba.
Ezt a háromosztatú pincét- mely nem a föld alatt, hanem azzal azonos szinten található, az 1980-as évek elején helyi fiatalok mentették meg a pusztulástól és ezzel elkezdődött az egyesület története.
Azóta a hagyományosan keskeny parcellás szőlőhegyen a Hegypásztor Kör területe kibővült, ezzel megteremtődött a lehetőség a jelenlegi tevékenységek számára. Így tudunk csoportokat fogadni a hegy bemutatása, borkóstoltatás, gyermekcsoportok foglalkoztatása, erdei iskolai programok, rendezvények és szállás kínálása céljából.
Az Öregpince a szőlőhegyi népi építészeti emlékek egyik legfontosabb épülete. Falai az egykori Farkas-erdő öreg tölgyeiből kerültek ki, a tapasztásához az agyagos sarat a helyben lévő tóka kiásásával nyerték, illetve zsúpoláshoz szükséges alapanyagot, a rozsszalmát is a környék földjei teremték. A falán található luk, a macskalik a tetőbe költözni készülő egerek megritkítását segíti.
A szőlőhegyünkön található pincék általában nem lakópinceként szolgáltak, ezért ablak sincs rajtuk. A családok csak különleges esetekben költöztek ki a hegyre, ha a faluban lévő házuk leégett, vagy egyéb nagyobb baj érte a családot. Alapvetően a faluból jártak ki és oda térek haza a hegyről, még aznap.
A szőlőhegyen végzett napi munka után azonban a közösségi élet tere volt a szőlőhegy, illetve a pince, annak is a pihenőszobája. Lehetett itt hűsölni, beszélgetni, borozgatni, énekelni is akár.
A területen a későbbi időkben épült pincék közül a Gombás pince története a hegyközség életéről árulkodik. Ugyanis itt élt családjával a hegypásztor- innét az egyesület neve. Ő volt az a személy, akit a hegyközség gazdái megbíztak a hegy védelmével és ezért fizetséget is kapott- leginkább terményben.
A védelem a szőlő lopása, a picék feltörése és az állatok pusztítása miatt volt szükséges. Ezt a hegypásztor a fegyvere segítségével a mindennapos ellenőrzéssel teljesítette. A pince, amelyben lakott a többitől eltérően ablakkal is rendelkezett, mivel ő a folyamatos lakhatását is a szőlőhegyen oldotta meg.
Ez a pince a szőlőhegy egy másik pontján állt, de igen rossz állapotban, amikor a tulajdonosa felajánlotta. Így került át a Hegypásztor Kör területére – darabokban, majd épült fel 2002-ben, az egyesület tagjai és a falu idősebb, de az építészetben jártas lakói által.
Jelenleg közösségi alkalmak helyszínéül szolgál.
A területen található tóka, mely elsődlegesen az agyagos föld kitermelésére szolgált, a későbbiekben az esővizet összegyűjtve locsolásra és állatitatásra vált alkalmassá.
A Hegypásztor pincék mellett két olyan épület is található, melyek formájukban a hagyományos építészetet képviselik, boronafalukkal és zsúpfedelükkel, de funkciójuk alapján már újak, apartmanpincék.
Az Alsó- és Felső-újlak néven ismert pincékben 12 illetve 4 fő számára alkalmas szálláshelyet alakítottunk ki, fürdőszobákkal, kisebb konyhákkal, apartmanszerűen.
Két nagyobb szállásépületünk a Pásztorszállás, mely 21 főnek, illetve Cserepes szállásunk 12 főnek nyújt szálláslehetőséget. Ezek az épületek téglából, cserépfedéssel készültek. Ezek az épületek alapvetően csoportok fogadására alkalmasak. A csoport igényeitől függően tudunk szállást, étkezést illetve programokat nyújtani.
A programok része lehet a területen találhat két kemencében sült tészták készítése illetve kóstolása is.
Három pajta is található a területen. Ezek közül a Lábas pajta a „Zsúpkészítő műhelyt” foglalja magába, a Nyitott pajta a rendezvények, foglalkozások számára fedett tetőt és fából készült aljzatot ad, valamint a Torkos pajta, ahol régi mezőgazdasági gépeket láthatunk.
A szőlőhegy elmaradhatatlan „tartozéka”, a szőlő és a gyümölcsös is megtalálható a területen. Szőlőültetvényünk egy része újabb ültetésű, kordonos tám rendszerű, másik része, mely régebbi, gyalogtőkés. Ezekről a tőkékről a hegy vendégei kóstolni is tudnak. A gyümölcsfák közt is van régebbi, illetve sok új, melyeket a Tündérkert mozgalomhoz való csatlakozás eredményeképp ültettek el a helyi kötődésű családok.
A területen található még a Kneipp módszert népszerűsítő, annak alapelemeit bemutató vizes játszótér, táplálkozási piramis, gyógynövény labirintus és a tűzrakóhely.
A bejárathoz legközelebb álló faorsós prés már méreteivel is felhívja a figyelmet a terület bemutató jellegére, illetve a szőlőhegy történetét is képviseli. Óriás fagerendái a múltat idézik, szerkezete pedig a múltban élők praktikus gondolkodását, mely társult a szép iránti igényességgel, valamint szorgalmas munkájukat is mutatja.
A környéket szívesen bejáró látogatókat egy rövidebb és egy hosszabb tanösvény vezeti a szőlőhegyen körbe. A zarándokok számára kijelölt Mária út is áthalad a területen, összekötve Vasvárt, mint búcsújáróhelyet és Csehimindszentet, Mindszenty bíboros szülőfaluját.
A terület legfelső pontján egy kis kápolna áll, melyet 2011-ben avattunk, ennek falszerkezete szintén a boronafal, tetejét viszont fazsindely fedi.